Ticaret ve Şirketler Hukuku

TİCARET ve ŞİRKETLER HUKUKU

Şirketler hukuku; ekonomik sahadaki faaliyetlerin düzenlenmesini sağlayan, şirket ve firmalar içi tüm hukuksal süreçleri belirleyen ve ticaret alanında davranışları yasalarla çerçeveleyen bir hukuk birimidir. Şirketler hukuku, ticaret hukukunun en önemli birimlerinden biridir. Yaşamı sürdürmeye yönelik olan ihtiyaçları karşılamayı sağlayan ekonomi alanında faaliyetlerin hakkaniyetli ve sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için bu disiplin, söz konusu bu alandaki tüm yasaları düzenlenmiştir.

Şirketler hukuku birçok alanı kapsamaktadır. Bu alanların başında kıymetli evraklar gelir. Kıymetli evraklar çek, bono, poliçe olabilir. Ticari faaliyetlerin tamamı kar etme amacıyla yapılmaktadır. Ticaret Kanunu’na göre düzenlenmiş olan şirket tipleri ise: Kollektif şirket, Komandit şirket, Anonim şirket, Limited şirket, Kooperatif şirket olmaktadır.Ticaret Kanunu kapsamında şirketlerin tamamı tüzel kişiliğe sahiptir. Bu konuların tamamıyla ilgilenen alan ise şirketler hukukudur.

Ortaklığımız kurulduğu günden bu yana Ticaret Kanunu kapsamında olan şirketlere danışmanlık vermekte ve ticari uyuşmazlık-dava dosyaları ile ilgilenmektedir.

    Sivri & Mıhçı Hukuk Bürosu